Boys Varsity Wrestling · Pratt & Tankersley advance to semi-state


  Place Points
Harrison High School 1st 193.5
West Lafayette High School 2nd 91
Rensselaer Central High School 3rd 90
Attica High School 4th 84
Lafayette Jefferson High School 5th 75.5
McCutcheon High School 6th 53.5
Winamac Community High School 7th 35
Lafayette Central Catholic High School 8th 31
North Newton High School 9th 28
Seeger High School 10th 25
Frontier High School 11th 22
West Central High School 12th 21
South Newton High School 13th 18
North White High School 14th 17
Delphi Community High School 15th 12
Twin Lakes High School 16th 8
Benton Central High School 17th 6

The Warriors advanced two wrestlers from the Logansport regional. Shaun Pratt finished 3rd at the 120 pound weight class, improving to 30-5 on the season. Jason Tankersley was regional champion at the 160 class, improving his record to 33-1. Tankerlsey claimed Winamac’s first regional champion since 2015. Tankersley won the title in a convincing manner, pinning all three of his opponents on the day. Tankersley and Pratt will compete at semi-state in East Chicago next Saturday.

Individual results:

120–Shaun Pratt (18-5) placed 3rd and scored 11.0 team points.
Quarterfinal – Shaun Pratt (Winamac Community) 18-5 won by fall over Jerry Donahue (Lafayette Jefferson) 17-10 (Fall 1:29)
Semifinal – Nate Hennessey (Seeger) 36-4 won by fall over Shaun Pratt (Winamac Community) 18-5 (Fall 1:52)
3rd Place Match – Shaun Pratt (Winamac Community) 18-5 won by decision over Blake Whaley (South Newton) 20-11 (Dec 11-6)

126–Phillip Crippin (22-5) place is unknown and scored 0.0 team points.
Quarterfinal – Dylan Baumgartner (Lafayette Jefferson) 24-16 won by decision over Phillip Crippin (Winamac Community) 22-5 (Dec 10-6)
132
Brenden Day (14-11) place is unknown and scored 0.0 team points.
Quarterfinal – Nova Tuttle (Harrison (West Lafayette)) 29-6 won by fall over Brenden Day (Winamac Community) 14-11 (Fall 3:40)

145–Caleb Good (18-13) place is unknown and scored 0.0 team points.
Quarterfinal – Charlie Ensign (Lafayette Jefferson) 20-12 won by tech fall over Caleb Good (Winamac Community) 18-13 (TF-1.5 4:50 (17-0))

152–Tyler Perry (14-11) place is unknown and scored 0.0 team points.
Quarterfinal – Jorden Douglass (Attica) 35-2 won by fall over Tyler Perry (Winamac Community) 14-11 (Fall 1:30)

160–Jason Tankersley (28-1) placed 1st and scored 24.0 team points.
Quarterfinal – Jason Tankersley (Winamac Community) 28-1 won by fall over Daniel Hughes (McCutcheon) 8-16 (Fall 3:23)
Semifinal – Jason Tankersley (Winamac Community) 28-1 won by fall over Austin Leon (Lafayette Jefferson) 21-18 (Fall 1:48)
1st Place Match – Jason Tankersley (Winamac Community) 28-1 won by fall over Carlos Perez-Xochipa (Harrison (West Lafayette)) 25-6 (Fall 3:37)

182–Dakota Smith (17-15) place is unknown and scored 0.0 team points.
Quarterfinal – Connor Barket (West Lafayette) 40-1 won by fall over Dakota Smith (Winamac Community) 17-15 (Fall 3:39)